Zpět

Jablonecký skleněný knoflík - má budoucnost?

Počet shlédnutí: 406

Jedinečnou disciplínou skleněné bižuterie je mačkání skleněných knoflíků. Skleněné knoflíky bývaly před nástupem plastů klíčovým doplňkem oděvů. Skleněný knoflík z Jablonce nad Nisou se vyvážel do celého světa. Některé prameny uvádějí, že v Jizerských horách okolo Jablonce se produkovala až polovina světové spotřeby skleněných knoflíků.

Jablonecký skleněný knoflík - má budoucnost?

Na severu Čech se nachází horské městečko Jablonec nad Nisou. Jablonec nad Nisou se proslavil výrobou skleněné a kovové bižuterie. Do dnešního dne působí na Jablonecku desítky menších či větších výrobců bižuterie a bižuterních komponentů. Zakladatel světoznámé značky broušených skleněných kamenů Swarovski se narodil nedaleko.

Tradiční skleněný knoflík za Jablonce nad Nisou

Jedinečnou disciplínou skleněné bižuterie je mačkání skleněných knoflíků. Skleněné knoflíky bývaly před nástupem plastů klíčovým doplňkem oděvů. Skleněný knoflík z Jablonce nad Nisou se vyvážel do celého světa. Některé prameny uvádějí, že v Jizerských horách okolo Jablonce se produkovala až polovina světové spotřeby skleněných knoflíků.

BONUS - Pořad České televize Toulavá kamera vychutnává Česko - Výroba skleněných knoflíků na Jablonecku.

Již 250 let od začátku mačkání knoflíků na Jablonecku

Tavení skloviny v peci.První písemná zmínka o výrobě skleněných knoflíků se datuje roku 1764 v obci Rádlo u Jablonce nad Nisou. Typické domečky s pecí, drikety, rostly jako houby po dešti takřka u každého stavení. Nejvyšší koncentrace mačkáren byla v horských vesničkách Janov nad Nisou, Smržovka, Josefův Důl, Lučany. O sto let později se mačkáním živily stovky rodin.

Rozkvět mačkání knoflíků nastal okolo roku 1860, kdy do módy přišla černá skleněná bižuterie. Černé skleněné knoflíky z Jablonce nad Nisou se staly celosvětovým hitem. Kromě mačkaných knoflíků se vyráběly vinuté a foukané knoflíky.

Teprve okolo roku 1900 vznikají první továrny na průmyslovou výrobu knoflíků. Protože se nacházíme na území tzv. Sudet, kde převažovalo Německé obyvatelstvo, největší výrobní závody nesly jména Gebrüder Mahla a Gebrüder Feix. Exportní produkce knoflíků z Jablonce nad Nisou dosahovala 100 miliónů kusů ročně s vrcholem mezi světovými válkami.

Úpadek mačkářství od poloivny 20. století

Ruční broušení skleněného knoflíku.Prodeji skleněných knoflíků, které začaly být s rozvojem plastových knoflíků chápány spíše jako luxusní doplněk, nepřály obě světové války ani velká hospodářská krize. Citelnou ztrátu zaznamenala výroba knoflíků na Jablonecku nuceným odsunem Sudetských Němců z Jablonecka. Veškerá výroba skleněných knoflíků byla v roce 1948 znárodněna do společnosti Skleněná bižuterie. Od roku 1952 se tato výroba stala součástí státního podniku Železnobrodské sklo. Socialistický styl řízení výroby a prodeje vedly ke zhoršení kvality, inovativnosti a obecně k neschopnosti dodávat skleněné knoflíky na světové trhy. Okolo roku 1970 upadá celosvětový zájem o skleněný knoflík a průmyslová výroba byla utlumována. Masivní nástup automatických praček v domácnostech vedl k úplnému nahrazení skleněných knoflíků plastovými.

Dnes se ruční výrobou skleněného knoflíku zabývají spíše jednotlivci. Poptávka po skleněných knoflíkách je minimální. Převažuje sběratelství. Ručně malovaný skleněný knoflík se jako doplněk k oděvům neuchytil.

Jak se vlastně vyrábí Jablonecký skleněný knoflík?

Ruční malování knoflíku.Základním materiálem pro mačkání knoflíků jsou skleněné tyče všech barev. Tyto tyče se používají také pro mačkání perlí, které jsou stále populární. Tavením skleněných tyčí při teplotách okolo 900 stupňů se sklovina stává tvárnou. Mačkání probíhá ručně v kovových kleštích, do kterých jsou vloženy formy – raznice. Forma je propracovaná do posledního detailu, včetně posuvné jehly, která protlačí dírku na spodní straně knoflíku. Jednotlivé knoflíky se ručně odstřihnou a nechají postupně vychladnout. Ostré hrany je potřeba ručně obrousit. Knoflíky se dále opracovávají brusem, barvením a malováním. Dokončený knoflík se nakonec vypálí v peci.

Nová doba skleněného knoflíku

Logo YABLOGLASS manžetové knoflíčkyNové uplatnění pro tradiční ručně mačkaný skleněný knoflík představila v roce 2017 společnost Denimar Tailoring s.r.o. z Jablonce nad Nisou, která se zabývá šitím pánských košilí a halenek pod značkou SmartMen. Zakladatelé rodinné firmy, jejíž předci podnikali nebo byli zaměstnáni v mačkání skleněných knoflíků, nechali jako doplněk k pánským košilím vyrobit několik manžetových knoflíčků s dekorací právě skleněnými knoflíky. S cílem obnovit mačkání skleněných knoflíků na Jablonecku vznikla obchodní značka YABLOGLASS, která uvádí na světové trhy novou kolekci skleněných manžetových knoflíků. Při výrobě manžetových knoflíčků YABLOGLASS je kombinována tradiční skleněná bižuterní výroba knoflíků a kovovou bižuterií zapínání. Takřka zapomenuté řemeslo ručního mačkání skleněných knoflíků tak dostává šanci na pokračování tradice, která trvá již více než 250 let.

Přihlášení

K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním stránek s jejich používáním souhlasíte. Vice info o cookies v tomto odkaze.