Zpět

Reportáž z Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Počet shlédnutí: 279

V minulém článku jsem Vám slíbil reportáž z Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Již jsem tak chtěl učinit v předchozím článku Návštěva Muzea skla a bižuterie, ale nechal jsem se unést designem a výrobou skleněných manžetových knoflíčků značky YABLOGLASS. Inspiraci pro unikátní ručně mačkané manžetové knoflíčky jsem našel právě v Muzeu skla a bižuterie. Pojďme tedy rovnou na prohlídku.

Reportáž z Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Od historických nálezů po současnou tvorbu

Muzeum skla a bižuterie jak je patrné z názvu a místa shromažďuje sbírku předmětů vztahujících se k historii i současnosti českého sklářství, šperkařství, výroby bižuterie, faleristiky (pozn. řády, vyznamenání), mincovnictví. Místně příslušně z území České republiky, se zvláštním zřetelem na severočeskou sklářskou a bižuterní produkční oblast Jizerských hor. (Zdroj: Muzeum skla a bižuterie Jablonec n.N., dále jen MSB J)

Vliv výrobců bižuterie na město Jablonec nad Nisou

Expozice bižu kamenů MSB JBižuterii patří první část expozice muzea, neboť právě výroba skleněné a kovové bižuterie proslavila Jablonec nad Nisou v Česku i zahraničí. Při prohlídce expozic můžeme nejen obdivovat šperky, které s zde vyráběly před 200 lety, ale i starodávné nástroje pro jejich výrobu, technologii a řetězec výrobců od rodinných dílniček rozesetých po Jizerských horách přes továrny až po exportní domy a vily, které můžeme následně obdivovat procházku po Jablonci.

Bižuterní výroba se stala v kraji tak významnou, že se stala fenoménem nejen uměleckohistorickým, ale i hospodářským, sociálním a společenským. V 19. a počátkem 20. století se Jablonec stal světovým exportním centrem bižuterie. Tehdejší prosperita, která byla v Rakousku-Uhersku jedinečná, poznamenala tvář Jablonce nejen v oblasti průmyslové, ale i architektonické. Jablonec nad Nisou (Německy Gablonz an der Neiße) patřil v 19. století k největším městům v Čechách. Do regionu také přijížděly tisíce zahraničních obchodníků a někteří se zde usadili. (Zdroj: MSB J) Mimochodem zakladatel světoznámého výrobce broušeného skla Daniel Swarovski se narodil a vyrůstal nedaleko.

Sklo a skleněná bižuterie

Expozice skleněných knoflíků MSB JSkleněná bižuterie, tj. skleněné kameny dokázaly jedinečně imitovat drahé přírodní kameny a diamanty. Mezi nejrozšířenější sortiment skleněné bižuterie patří mačkané perličky, broušené bižuterní kameny a skleněné ručně mačkané knoflíky. Některé zdroje uvádějí, že Jablonecko svého času obstarávalo až jednu polovinu světového exportu skleněných knoflíků. Knoflíky z Jablonce dostaly i vlastní název v Angličtině: Bohemian glass buttons. MSB J tak ve svých depozitářích uchovává největší sbírku knoflíků na světě. Knoflíky ani nelze spočítat, ale odhadem jich je okolo 5,5 milionu kusů. K vidění je v expozici jenom zlomek. Ale i tak je na co se dívat. Knoflíky se zdobily broušením, rytím, malováním a řadou povrchových úprav. Knoflíky nalezneme i z různých druhů dřeva a i plastové knoflíky, které ve druhé polovině 20. století tradiční skleněný knoflík jako doplněk oděvů zcela nahradily.

Skleněná a kovová bižuterie ruku v ruce

Rozvoj kovové bižuterie na Jablonecku šel ruku v ruce s rozvojem skleněné bižuterie a s technologickým pokrokem ve tvarování a pájení kovových výlisků. Bižuterní výrobu přinesli na Jablonecko Němečtí pasíři (neplést s pastevci:), kteří svůj umělecký obor dále zdokonalovali a inovovali. Sortiment bižuterie na druhou stranu podléhal módním výkyvům ať již pozitivním, tak i negativním. Konjunktura na exportních trzích nebo naopak recese citelně postihovala většinu obyvatelstva na Jablonecku. Světové války obecně bižuterní výrobě a světovému obchodu zcela jistě nepřály.

Sklo, sklo, sklo

Expozice skla v MSB JPojďme se přesunout do expozice skla. Nejstarším kouskem je zde ovšem původní zvon z protestantského chrámu, dnešního katolického kostela sv. Anny v Jablonci nad Nisou. Zvon byl odlit přímo v jedné z jabloneckých hutí r.1590! Skleněné předměty – pohárky, kalíšky, vázy, vitríny ale i bižuterie se vyráběly po vzoru již tehdy proslulého Benátského skla, konkrétně z ostrova Murano, jež dal jméno světoznámému sklu Murano (Anglicky Murano glass). Nejstarší umělecké i spotřební skleněné předměty pochází z 16. století a prohlídka expozice Vás provede v čase přes baroko, rokoko, secesi až po současnou nabídku užitného skla.

Muzeum bude brzy nové

Prohlídka Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou stojí za jednu až dvě hodiny Vašeho času, obzvlášť při horším jizerskohorském počasí. Bižuterní výroba na Jablonecku žije a dál se rozvíjí. Zrovna tak se brzy změní i Muzeum skla a bižuterie. Přístavba nového pavilonu by měla být zahájena koncem r.2017 a dokončena ke 115. výročí muzea, v r.2019. Tvar přístavby budovy vyšel z architektonické soutěže a má představovat broušený šperk – krystal.

Přihlášení

K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním stránek s jejich používáním souhlasíte. Vice info o cookies v tomto odkaze.