Zpět

Slovník komponentů pro manžetové knoflíčky a bižuterii

Počet shlédnutí: 278

Na této stránce naleznete vysvětlení pojmů, které souvisí s výrobou manžetových knoflíčků a bižuterie. Podíváme se na složení materiálu pro výrobu skleněné a kovové bižuterie včetně materiálů a výrobních postupů pro povrchové úpravy bižuterie.

Slovník komponentů pro manžetové knoflíčky a bižuterii

Bižuterie

Bižuterií navýváme oděvní doplňky ve formě šperku. Bižuterie se vyrábí ze skla, kovů ale i dřeva a kůže. Podle základního materiálu členíme bižuterii na bižuterii kovovou a bižuterii skleněnou. Bižuterní šperk je dnes dokonalou imitací šperků z drahých kovů a drahých kamenů. Bižuterii od šperků z drahých kovů pozná běžný spotřebitel zejména podle ceny.

Bižuterní kov

Nejčastěji používaným bižuterním kovem ve šperkařství je tzv. Tombak. Jedná se o slitinu mědi a zinku s vyšším obsahem mědi. Jedná se tedy o mosaz s podílem mědi 90%. Šperkaři si oblíbili tombak pro svoji cenovou dostupnost a možnost tvarování a pájení. Úpravou galvanizací lze docílit zlaté nebo stříbrné barvy k nerozeznání od drahých kovů.

Rhodium

Rhodium je drahý kov stříbřité barvy s odleskem jako bílé zlato. Pro svoji chemickou odolnost a stříbrný lesk se používá ke galvanickému pokovování bižuterních kovů ale i stříbrných šperků. Šperky s finální úpravou rhodiováním jsou hypoalergenní, tj. není známa alergická reakce na tento kov. Rhodium na rozdíl od stříbra časem nečerná.

Strass

Georg Friedrich Strass byl vynálezcem umělého drahokamu z počátku 18. století. Strass, běžně v češtině štras a štrasová bižuterie, je dokonalou skleněnou imitací drahých kamenů včetně diamantů. Stejně jako drahé kameny a štrasové kameny jsou broušeny tak, aby se dokonale leskly a odrážely denní světlo. Nejznámějnším výrobcem broušených štrasových kamenů je společnost Swarovski.

Šatony

Šaton je broušený skleněný kámen, tj. strass, imitující drahokam - diamant, granát, safír atd. Šatony se tedy vyrábní ze skleněné taveniny a lze je tvarovat do různých tvarů - kulaté, ovály, čtverce. Broušením povrchu šatonu dochází k jedinečnému lomu světla, který zaručí oku lahodící odlesk. 

Přihlášení

K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním stránek s jejich používáním souhlasíte. Vice info o cookies v tomto odkaze.